Uroczystego ukonstytuowanie się Kapituły Odznaczenia Honorowego „Sprawiedliwi wśród Ukraińców”

Szanowni Państwo,

Niniejszym informujemy oficjalnie oraz zapraszamy do aktywnego udziału w planowanym na dzień 30.05.2019 roku uroczystego ukonstytuowaniu się Kapituły Odznaczenia Honorowego „Sprawiedliwi wśród Ukraińców” opracowanego przez Fundację Pro Publico Bono –RP.

Celem opracowania powyższego odznaczenia jest chęć uhonorowania wszystkich Ukraińców biorących aktywny udział w ratowaniu Polaków podczas pogromów na Wołyniu i Galicji Wschodniej w okresie 1939/47 oraz tym samym podkreślenie sprzeciwu wobec wszelkich ruchów nacjonalistycznych przejawiających się szowinizmem – dającym sobie prawo do mordowania innych narodowości, w tym realizowania czystek etnicznych o cechach ludobójstwa w Europie i na całym świecie. Odznaczenie to będzie składało się z dyplomu honorowego, medalu i statuetki.

Każda osoba, która zostanie uznana przez Kapitułę za „Sprawiedliwego wśród Ukraińców”, będzie uprawniona do otrzymania od naszej Fundacji stosownego Certyfikatu. Jeśli osoba ta nie żyje, jej krewny może wystąpić o przyznanie jej tytułu Sprawiedliwego Wśród Ukraińców. Opracowanie poszczególnych tytułów będzie kontynuowany, jak długo wnoszone będą prośby o przyznanie tego odznaczenia, wsparte mocnymi dowodami i spełniającymi wyznaczone kryteria: U ratowana osoba musiała być narodowości polskiej, a osoba, która ocaliła mu życie musiała być narodowości ukraińskiej . Z uratowaniem życia nie mogła się wiązać jakakolwiek rekompensata dla wybawcy. Pośpieszenie na ratunek musiało wiązać się z ryzykiem dla życia lub wolności wybawcy.

Zapraszam więc wszystkich Polaków i Ukraińców, wszystkich ludzi dobrej woli do aktywnej współpracy naukowej, wsparcia i promocji idei humanitaryzmu. Szczególnie liczymy na wsparcie naukowców, historyków, socjologów, organizacje społeczne polsko-ukraińskie, weteranów wojennych i młodzież oraz wszystkich, którym zależy na dobrosąsiedzkich stosunkach Polski z Ukrainą.

Poznań 8.03.2019

Prezes Fundacji ProPublicoBono RP

Zbigniew Biliński

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments