Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy

Nie żyje prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, raniony nożem podczas 27. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Zmarł w szpitalu. Miał 53 lata.

W wielu miastach w Polsce, m.in. w Warszawie, Gdańsku, Krakowie, Poznaniu i Katowicach, odbyły się wiece poświęcone pamięci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza.

W Warszawie pod hasłem „Stop Nienawiści” przeszedł w poniedziałek wieczorem marsz milczenia. W manifestacji wzięły udział tysiące osób, w tym politycy różnych ugrupowań. Obecny był m.in. prezydent stolicy Rafał Trzaskowski i lider PO Grzegorz Schetyna. Swoją obecność zapowiadali wcześniej także politycy PiS.

W Gdańsku tysiące mieszkańców zebrało się przy pomniku Neptuna na Długim Targu. Według szacunków PAP, w gdańskim wiecu uczestniczyło około 16 tys. osób. Wielu miało w dłoniach znicze i nie mogło powstrzymać łez. Spod symbolu miasta ludzie rozchodzili się w milczeniu.

W wiecu uczestniczyli m.in. szef Rady Europejskiej Donald Tusk, wiceprezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdyni Wojciech Szczurek, wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz oraz wojewoda pomorski Dariusz Drelich. Obecny był również były prezydent Lech Wałęsa.

Prezydent Sopotu Jacek Karnowski wspominał w TVN24 zamordowanego prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. – W Polsce jest przyzwolenie na publiczny lincz. Musimy spojrzeć sobie w oczy i powiedzieć, że dopuściliśmy do budowy mordu politycznego.

Krakowianie zapalali także znicze dla upamiętnienia zmarłego. Krótką modlitwę za prezydenta Gdańska, za jego rodzinę oraz za wszystkich poległych za ojczyznę poprowadził ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski. Wśród przybyłych na Rynek byli parlamentarzyści i samorządowcy różnych frakcji politycznych. Był też m.in. prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

Tłum Poznaniaków spotkał się z kolei na placu Wolności, by wspólnie upamiętnić zmarłego po południu prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Mieszkańcy stolicy Wielkopolski stali w milczeniu ze świeczkami, zniczami, białymi różami i czarnymi serduszkami z logo Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Wśród zgromadzonych byli także samorządowcy, politycy. Obecny na zgromadzeniu prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak powiedział mediom, że podpisał zarządzenie w sprawie żałoby po śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, która będzie obowiązywała od 15 do 17 stycznia. Dodał, że w urzędzie miasta zostanie wystawiona księga kondolencyjna.

Media na całym świecie donoszą o śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Niemal wszystkie ważniejsze media tę informację umieściły jako wiadomość dnia.

„The New York Times” przypomina, że Adamowicz był wcześniej członkiem Platformy, która obecnie jest w opozycji, a Jerzy Owsiak jest „liberalnym krytykiem PiS”. Prawo i Sprawiedliwość w materiale określone jest jako „prawicowa partia populistyczna”, która w 2015 roku doszła do władzy dzięki „sile głosów oddanych na wsi”.

Dziennikarze zwrócili także uwagę na aktywność prezydenta Gdańska, który opowiadał się za edukacją seksualną w szkołach, prawami dla mniejszości narodowych, seksualnych i religijnych.

O napastniku „NYT” pisze, że prawdopodobnie miał problemy psychiczne, a w przeszłości dopuszczał się napadów rabunkowych. Gazeta zwróciła tez uwagę na sposób, w jaki nożownik dostał się na scenę – miał przy sobie plakietkę z napisem „Media”.

Informacja o śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza w brytyjskim „The Guardian”.

Cześć jego pamięci – poinformowali krótko przedstawiciele szpitala. Kilkanaście minut później Jerzy Owsiak zrezygnował z funkcji prezesa fundacji WOŚP.

„Ten nóż ugodził także Owsiaka”. Przejmujące słowa Frasyniuka po śmierci Adamowicza.

Jednocześnie zauważył, że wbrew wielu osobom nie chce apelować do niego, aby odwołał swoją decyzję o rezygnacji z szefowania fundacji WOŚP. – Jurek to jest człowiek wyjątkowo prawy, może powiedzieć, że już nie wytrzymuje – zauważył.

– Ale szkoda wielka, bo umiera to, co w nas najlepsze – kontynuuje Frasyniuk .

Czy nie powracają czasy sprzed II Wojny Światowej i mordu politycznego na Narutowiczu.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments