Wybory samorządowe 2018: Kiedy i jak głosować – zasady. Termin wyborów: I i II tura

Nasza Fundacja gorąca poleca wzięcie udziału w wyborach – gdyż to nasz czasami ten jedyny głos może zaważyć na wyborze określonego kandydata bądź opcji politycznej.

Wybory samorządowe 2018: Kiedy i jak głosować – zasady. Termin wyborów: I i II tura. Tak wygląda kalendarz wyborczy 2018 1/5 Przejdź do

Wybory samorządowe 2018 odbędą się w niedzielę, 21 października 2018 roku. Data drugiej tury wyborów wyznaczona została na 4 listopada 2018. Głosujący w wyborach samorządowych zadecydują o tym, kto zostanie członkiem rad gmin, miast, powiatów, sejmików wojewódzkich, a także rozstrzygną, kogo zobaczymy w roli wójtów, burmistrzów oraz prezydentów miast. Zobacz jakie są zasady wyborów, jak przebiegają, kto może głosować, a także co zmieniło się w ordynacji wyborczej.

 

Wybory samorządowe 2018: TERMIN

Decyzją premiera Mateusza Morawieckiego, wybory samorządowe 2018 odbędą się w niedzielę, 21 października 2018 roku. Odpowiednie rozporządzenie znalazło się w Dzienniku Ustaw, zgodnie z poniższą informacją PKW:

Zgodnie z Kodeksem wyborczym wybory do rad oraz wybory wójtów, burmistrzów i prezydentów miast zarządza się nie wcześniej niż na 4 miesiące i nie później niż na 3 miesiące przed upływem kadencji rad. Datę tych wyborów wyznacza się na ostatni dzień wolny od pracy poprzedzający upływ kadencji rad.

 

Termin wyborów samorządowych 2018:

I tura – 21.10 (niedziela)

II tura – 4.11 (niedziela)

 

Wybory samorządowe 2018. Kogo wybieramy?

W wyborach samorządowych wybieramy członków do:

– rad gmin

– rad powiatów

– sejmików wojewódzkich

Tegoroczne wybory, zgodnie z nowelizacją kodeksu wyborczego, od 2018 odbywają się raz na 5 lat. Tyle samo wynosi również kadencja.

 

Kto może głosować? Zasady głosowania

Czynne prawo wyborcze, które upoważnia do wybierania do rad gminy, powiatu, sejmiku, czy województwa posiada obywatel Polski oraz obywatel Unii Europejskiej, który nie jest obywatelem Polski, ale najpóźniej w dniu głosowania osiąga pełnoletniość i pozostaje mieszkańcem odpowiedniego powiatu, gminy lub województwa.

Z możliwości oddania głosu korespondencyjnego skorzystać mogą jedynie osoby niepełnosprawne i starsze.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments